Wyprawa "The Red Centre" to idealna propozycja dla osób, które chcą po raz pierwszy udać się w podróż do Australii, zasmakować samochodowej przygody w outbacku i zobaczyć - będącą niejako jednym z symboli tego kontynentu - wielką samotną skałę Uluru.

Czerwone Serce Australii. Skąd ta czerwień w nazwie? To kolor piasku pokrywającego australijski outback, czyli rozległe bezludne pustynne obszary wypełniające wnętrze kontynentu. Kojarzy się przede wszystkim ze wspomnianą już Uluru, zwaną niegdyś Ayers Rock, która wznosi się na wysokość 348 metrów ponad otaczające ją pustynne równiny. To jedna z najsłynniejszych formacji skalnych na świecie, niezwykły twór natury, który niewątpliwie musi zobaczyć każdy turysta i podróżnik odwiedzający Australię. Nie jest to jednak jedyna ogromna skała, jaką można tu zobaczyć. W niedalekiej odległości od Uluru znajdują się bowiem dwa inne cuda natury - Kata Tjuta oraz Mount Conner. Ale w programie tej wyprawy znajdują się nie tylko te trzy skały.

Wyprawa ma charakter pętli, która zaczyna się i kończy w Alice Springs, niewielkim mieście położonym w samym środku Australii, uznawanym za nieoficjalną stolicę outbacku. Stąd jadąc wzdłuż łańcucha górskiego MacDonnell Ranges dotrzemy do Glen Helen. To dawny homestead położony nad płynącą okresowo rzeką Finke u południowych zboczy gór West MacDonnells. W pobliżu znajduje się kilka uroczych wąwozów, którymi w trakcie opadów spływają z gór potoki zasilające rzekę a samo Glen Helen leży tuż obok największego z nich, zwanego Glen Helen Gorge. Finke River będzie nam towarzyszyła także w kolejnych dniach wyprawy, kiedy to odwiedzimy Finke Gorge National Park. Następnie szutrowym szlakiem Ernest Giles Road przekroczymy koryto rzeki Palmer, tak aby na koniec dnia dojechać do słynącego z Kings Canyon Parku Narodowego Watarrka. Mniej więcej w połowie wyprawy nadejdzie czas na największe atrakcje tego regionu Australii. Odwiedzimy trzy wielkie samotne masywy skalne: słynne Uluru, nieco mniej znane Kata Tjuta oraz zwykle pomijaną Mount Conner. Od wyjazdu z Alice Springs na licznikach naszych samochodów będzie już ponad 1.000 kilometrów. Ale to dopiero połowa z zaplanowanych dwóch tysięcy kilometrów.

W drodze powrotnej do Alice Springs przejedziemy odcinkiem słynnej Gunbarrel Highway wiodącym wzdłuż granicy Terytorium Północnego ze stanem Południowa Australia i po przekroczeniu drogi Stuart Highway, łączącej Adelajdę z Alice Springs i dalej z Darwin, dotrzemy do aborygeńskiej osady Aputula. Tu zmienimy kierunek podróży na północny jadąc wzdłuż dawnej linii kolejowej Old Ghan. Zanim jednak dojedziemy do Alice Springs odbijemy w boczny szlak by na ostatni biwak w outbacku zatrzymać się pod samotną skałą Chambers Pillar.

Ostateczna trasa wyprawy będzie dostosowana do oczekiwań uczestników oraz do czasu, jaki będą mogli spędzić w Australii jak również do panujących warunków pogodowych i terenowych.

Długość trasy: ok. 2.000 km
Liczba dni : 14
Stopień trudności: 4 (w skali od 1 do 10)

Masz pytania? Chcesz się dowiedzieć więcej?
Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
albo
Skontaktuj się ze mną!